کاهش 26 درصدی ویزاهای مهاجرتی کانادا در مارس 2020

داده‌های جدید اداره‌ی مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (اداره‌ی مهاجرت کانادا) تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر سیستم مهاجرت کانادا را نشان می‌دهد.

تعداد ویزاهای اقامت دائم (پی آر) که در مارس 2020 توسط دولت کانادا صادرشد نسبت به ماه قبل 26 درصد کاهش داشته است. داده‌های جدیدی که اداره‌ی مهاجرت کانادا منتشر کرده است، تأثیر اولیه همه‌گیری ویروس کرونا بر سیستم مهاجرت کانادا را نشان می‌دهد.

با اینکه استان‌ها و قلمروهای کانادا و کارمندان دولت فدرال از نیمه دوم ماه مارس قرنطینه خانگی را شروع کردند، همین اختلال دو هفته‌ای باعث کاهش شدید در صدور  تعداد ویزاهای جدید اقامت دائم شده است.

سال گذشته، صدور تعداد پی آر های کانادا در مارس 2019 در مقایسه با فوریه 2019، به میزان 33 درصد افزایش داشت.

تغییرات در هر استان در ماه مارس

بین فوریه و مارس 2020، تقریباً تمام استان‌ها شاهد کاهش 30 درصدی در میزان جذب مهاجرت بودند. استان نیوبرانزویک با صفر درصد تغییر و استان آلبرتا با 8 درصد کاهش، دو استثنای بزرگ بودند.

مهاجرت به روش‌های اقتصادی در سطح کشور آسیب دیده است. برنامه‌های مهاجرتی به روش خانوادگی و پناهندگی در استان‌ها ،با مشاهده هم کاهش هم افزایش، در نوسان بوده است.

استان آلبرتا با 9 درصد کاهش مهاجرت از روش‌های اقتصادی، 8 درصد کاهش مهاجرت از روش اسپانسرشیپ خانوادگی، و 5 درصد کاهش مهاجرت از روش پناهندگی، کمترین تغییر را در کل کشور نشان می دهد.

استان نیوبرانزویک تنها شاهد 9 درصد کاهش در مهاجرت از روش‌های اقتصادی بود. ولی مهاجرت از روش اسپانسرشیپ خانوادگی و پناهندگی به‌ترتیب 40 درصد و 43 درصد افزایش داشته است.

بیشترین افزایش در مهاجرت از روش اسپانسرشیپ خانوادگی در ماه مارس در استان نیوفاوندلند و لابرادور مشاهده شد که 67 درصد افزایش را نسبت به فوریه نشان می دهد. در این استان تغییری در میزان مهاجرت از روش پناهدگی مشاهده نشد اما این استان با 53 درصد کاهش در مهاجرت به روش‌های اقتصادی مواجه شد که بیشترین رکورد را در کانادا نشان می دهد.

استان ساسکاچوان با 67 درصد صعود شاهد بیشترین میزان افزایش در مهاجرت از روش پناهندگی بود. این استان 35 درصد کاهش را در مهاجرت از روش‌های اقتصادی و 36 درصد کاهش را در مهاجرت از روش اسپانسرشیپ خانوادگی، نشان می دهد.

چرا صدور تعداد پی آر ها باید در ادامه سال 2020 افزایش یابد؟

با وجود اقدامات ویژه برای مقابله با ویروس کرونا، کانادا همچنان در حال بررسی درخواست‌های جدید برای اقامت دائم و موقت است.

اداره‌ی مهاجرت کانادا همچنان برای برنامه نیروهای متخصص (اکسپرس انتری) قرعه‌کشی برگزار می‌کند. حتی پس از اعمال محدودیت‌های مسافرتی در مرزهای کانادا، تعداد دعوتنامه‌هایی (ITA) که برای متقاضیان برنامه اکسپرس انتری تا کنون در سال 2020 صادر شده است، از تعداد آن در همان زمان در سال گذشته بیشتر بوده است.

به‌علاوه، برنامه گزینش استانی (Provincial Nominee Program) (PNP) همچنان فعال است و استان‌های نوا اسکوشیا، انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا و بریتیش کلمبیا از ماه مارس قرعه‌کشی برگزار می‌کنند.

مهاجرت از روش اسپانسرشیپ خانوادگی کمتر از سایر روش‌ها تحت تأثیر محدودیت‌ها قرار گرفته است. اعضای خانواده شهروندان کانادا و افرادی که کارت اقامت دارئم دارند می‌توانند در شرایط ضروری به کانادا بروند.

از آن جا که کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) برنامه اسکان مجدد (Resettlement) را در طول همه‌گیری متوقف کرده است، مهاجرت از روش پناهندگی بیش از سایر روش‌ها تحت تأثیر قرار گرفته است.

در پی اختلالات اخیر، به صورت مستدل می توان قبول کرد که سیستم مهاجرتی کانادا به زودی به ثبات خواهد رسید.

وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندی‌چینو، گفته است که دولت فدرال همچنان مصمم است که به مهاجران تازه‌وارد خوش آمد بگوید تا اقتصاد کشور کانادا را تقویت کنند.

کانادا از شروع همه‌گیری تعداد دعوتنامه‌های برنامه اکسپرس انتری را افزایش داده است. در ماه آوریل، کانادا برای متقاضیان این برنامه 11700 دعوتنامه صادر کرد که در مقایسه با 8000 دعوتنامه‌ای که قبل از همه‌گیری به صورت ماهانه صادر می‌شد، رقم قابل‌توجهی است.

بنابرین، با توجه به تعداد دعوتنامه‌هایی که برای برنامه اکسپرس انتری صادر شد، ادامه برنامه الحاق اعضای خانواده ها به یکدیگر در کانادا، عادی‌شدن روند کار دولت فدرال، و کاهش قرنطینه خانگی و محدودیت‌های مسافرتی در کانادا و جهان، احتمالاً کانادا در نیمه دوم سال شاهد بهبودی بیشتری در صدور پی آر ها خواهد بود.

پاسخ دهید

*

code